چگونه از دیتابیس وردپرس دستی پشتیبان بگیریم

خیلی از بلاگرها در زمینه انفورماتیک آموزش دیده نیستند. اگر در جستجوی پلاگین پشتیبان گیری وردپرس هستید حتما پلاگین هایی با مظمون پشتیبان گیری از وردپرس را پیدا کرده‌اید که بک آپ گیری را به طور خودکار برای شما انجام میدهند. با این حال خوب است که بدانید در مواقع نیاز چگونه به صورت دستی از دیتابیس وردپرس پشتیبان بگیرید. بنابراین به شما نشان خواهیم داد که چگونه بدون نیاز به پلاگین و با استفاده از MySQL  و cPanel از دیتابیس وردپرس پشتیبان بگیرید.

پشتیبان گرفتن از دیتابیس با استفاده از MySQL

مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. به phpMyAdmin  لاگین کرده و بانک اطلاعاتی وردپرس خود را انتخاب کنید
  2. همین که دیتابیس مربوطه را انتخاب کردید روی تب Export  کیلک کنید
  3. یکی از روشهای فشرده سازی را انتخاب کنید(پیش فرض gzip است) و رو دکمه Execute کلیک کنید
  4. پیغامی در مرورگر خود مشاهده خواهید کرد که از شما برای دانلود این فایل سوال میکند. دکمه Yes را کلیک کنید. حالا شما یک بک آپ از دیتابیس خود دارید.

خیلی ساده و راحت بود. روش دوم استفاده از cPanel است. به خاطر داشته باشید که برای استفاده از این روش باید  وب هاست cPanel  داشته باشید.

پشتیبان گیری به روش cPanel

در ابتدا نیاز است که به cPanel لاگین کرده و وارد Backups شوید. اسکرول را پائین آورید تا گزینه Download a MySQL Database Backup ظاهر شود. روی دیتابیس مورد نظر کلیک کرده و فایل پشتیبان را دانلود کنید.
روشهایی که در اینجا ذکر شدند مواردی بودند که صرفا نیاز بود تا بدانید٬ اما پلاگین BackUpWordPress این کار را خیلی راحت تر میکند. پیشنهاد میکنیم حتما این پلاگین را نصب کنید تا بطور منظم پشتیبان های خود را داشته باشید. بعدا درباره این پلاگین بیشتر توضیح خواهم داد.