اهمیت طراحی ساده در وب سایت های تجارت الکترونیک

عقیده ای قدیمی وجود دارد که می گوید “فقط سایتت را بساز، بازدید کننده ها خواهند آمد”. در واقع هیچ چیز بهتر از این حقیقت، نمیتواند در مورد موفقیت یک وب سایت تجارت الکترونیک موثر باشد. به همین دلیل است که شما باید سادگی را در وب سایت تجارت الکترونیک خود رعایت کنید. اگر بازدید کننده ها با سایت شما راحت باشند، قادر خواهید بود که آنها را به مشتریان سایت خود تبدیل کنید.
اگر به نیازمندی های بازدیدکننده های خود دقت نکنید، نمیتوانید آنها را تبدیل به مشتری کنید و اگر نتوانید آنها را به مشتری تبدیل کنید، آنگاه سایت تان پولی برای شما به بار نمی آورد. در اینجا راهنمایی هایی برای کمک به شما در طراحی وب سایت تجارت الکترونیک ذکر خواهیم کرد.

  • کاوش در سایت باید آسان باشد – باید گشت و گذار در سایت آسان باشد و باید راهی برای عرضه کردن تعداد زیادی محصول در سایت خود پیدا کنید. بازدید کننده  سایت شما باید بتواند محصول مطلوب خود را به سادگی پیدا کرده و اطلاعات اساسی مورد نیاز یک خرید از قبیل قیمت و تعداد موجود را به دست آورد.
  • سیاست  شفافیت و اختصار در تجارت – در حین طراحی وب سایت تجارت الکترونیک، حتما از کلمات و عبارات شفاف و روشن استفاده کنید. مشتریان شما باید بتوانند به سادگی بفهمند که شما کالا را چگونه به دستشان میرسانید، گزینه های ارسال کالا کدام است، از چه سیاستی برای برگشت کالا استفاده میکنید و راهکارهای حفظ حریم شخصی شما چیست. هر چه شفافیت در تجارت آنلاین شما بیشتر باشد، موفقیت شما نیز بیشتر خواهد بود.
  • بهترین چیز، سادگی است – ایجاد یک راه کار پرداخت ساده، در حین طراحی وب سایت تجارت الکترونیک اصلی اساسی است و مشتریان شما نباید در حین فرایند پرداخت و تصفیه حساب با مشکل مواجه شوند. اگر قرار باشد که این کار وقت زیادی از آنها بگیرد، از پرداخت صرف نظر میکنند و خرید خود را کامل نمیکنند.
  • جلب اعتماد مشتریان –بازدیدکنندگان، مشتریان بالقوه شما هستند و اگر نتوانند به سایت شما اعتماد کنند، نتیجتا نباید از آنها انتظار خرید داشت. برای ایجاد حس اعتماد در وب سایت تجاری خود راههای مختلفی دارید. یک سیستم پرداخت ساده، یک سیاست حفظ حریم شخصی برای حفاظت از اطلاعات مصرف کنندگان، قرار دادن شماره تلفن و آدرس در جایی که بیشتر به چشم آید، و البته استفاده از بستر ارتباط امن SSL، تعدادی از این راهها است.

تجارت الکترونیک، تجارت آینده است و آینده تجارت است، و اگر شما بتوانید وب سایتی برای تجارت خود بسازید که کاربران در آن راحت باشند، با فاصله زیاد در صدر رقابت ها خواهید بود.