طراحی سایت جعبه ای یا کشیده Boxed vs Wide

طراحی وب سایت تاکنون خیلی تکامل یافته، هنگامی که در سال ۱۹۹۰ وب سایت تکامل یافت، نوشته‌ای در فایل html ساده‌ای بود که در وب سرور آپلود میشد و برای کل جهان قابل دسترس قرار می‌گرفت. با گذشت زمان وب تکامل یافت و کاربران علاوه بر کامپیوترهای رومیزی قادر بودند از موبایل و تبلت نیز به وب سایت‌ها دسترسی داشته باشند. بعدا درباره طراحی سایت پاسخگو خواهم نوشت ولی در این مقاله میخواهیم طراحی سایت جعبه ای و طراحی سایت کشیده را بررسی کنیم.

طراحی سایت جعبه ای

طرح بندی جعبه ای گونه ای از طراحی سایت است که مرز بندی بدنه اصلی سایت به وضوح قابل رویت باشد. معمولا بدنه اصلی در وسط صفحه قرار دارد ولی میتوانیم آنرا در سمت راست یا چپ نیز قرار دهیم. در زیر یک مثال معمولی از طراحی سایت جعبه ای آورده‌ایم.

boxed-sketch
یک نمونه حرفه ای از طراحی سایت جعبه ای سایت twitter.com است.

طراحی سایت کشیده

در طراحی سایت کشیده ما می‌توانیم از تمامی صفحه برای نمایش محتوای سایت استفاده نماییم و هیچ مرز روشنی از بدنه اصلی سایت وجود ندارد. تصویر زیر نمایی از یک سایت کشیده است.

stretched-sketch

Facebook.com و pinterest.comدو نمونه حرفه ای از طراحی سایت کشیده است.

طراحی سایت جعبه ای یا کشیده: کدامیک برای سایت من مناسبتر است؟

در قالب های آماده گزینه های زیادی در تنظیمات قالب وجود دارد، اغلب مشتریان ما با مشاهده این تنظیمات گیج میشوند ما نیز سعی میکنیم آنها را با ارائه یک قالب سفارشی شده از این سردرگمی خلاص کنیم.
من در طول سال‌ها توجه زیادی به طراحی سایت کشیده داشته‌ام، بیننده تمرکزش را در هنگام اسکن کردن سایت از دست می‌دهد. قاعده کلی برای برای مبارزه با این وضعیت این است که عناصر فانتزی را در طراحی سایت کشیده قرار ندهیم، اگر در انتخاب عناصر مشکل دارید طراحی سایت جعبه ای را انتخاب نمایید.
معمولا دموی قالب های آماده همراه با عکس‌های رنگارنگ است، ممکن است اساسا سایت شما به این عکس ها نیاز نداشته باشد و در نتیجه برای انتخاب عکس های دیگر باید کمی زمان صرف کنید، بنابراین قبل از انتخاب قالب شبیه یک سناریو سایت را با عکس های نهایی تصور کنید.
من معمولا طراحی سایت جعبه ای را به افرادی توصیه میکنم که میخواهند تازه شروع به کار کنند. تجربه و مشاهده کرده‌ام که افرادی که از طراحی سایت جعبه ای استفاده کرده‌اند نگران عناصری که مورد استفاده‌ شان نیست نبوده‌اند و بدون هیچ دقتی این عناصر را در سایت قرار داده اند.

در طراحی سایت جعبه ای نرخ تبدیل بازدیدکننده به مشتری بیشتر از طراحی سایت کشیده است

این تجربه من است که در طراحی سایت جعبه ای نرخ تبدیل بازدیدکننده به مشتری بیشتر است. طراحی سایت جعبه ای تمایل دارد تا توجه مشتری را به محتوای مهم جذب نماید تا احتمال تماس به شما بالا رود، اطلاعات محصول یا اظهار نظر مشتریان قبلی به سادگی میتواند پیغام شما را به مشتری برساند.
ولی این بدین معنی نیست که طراحی سایت جعبه ای عناصر غیر ضروری ندارد، گاهی اوقات سایت جعبه ای ممکن است آبجکت‌های غیر ضروری و اضافه مانند عکس یا آیکن داشته باشد که مورد استفاده نباشد و تنها صفحه را شلوغ کنند اما اگر دقت داشته باشید دسترسی به طراحی سایت جعبه ای ایدآل با داشتن یک صفحه ساده بعنوان صفحه نخست و تمرکز بر روی محتوا میتواند حاصل شود.
من هر دو طراحی سایت جعبه ای و کشیده را توضیح دادم، حالا چند سایت جعبه ای و کشیده را که مورد علاقه من هستند را با شما به اشتراک میگذارم: