چگونه برای سایت خود منوی موثر طراحی کنیم

اگر محتویات سایت شما مناسب باشند و همچنین کلمات کلیدی درست کار کنند، شانس اینکه بیشتر ترافیک سایت تان از طرف موتورهای جست و جو باشد و نه از ورودی صفحه نخست زیاد است.
اگر گفته هایتان در سایت جذاب و کاربردی باشند، این امید  هست که بازدید کننده پس از اینکه وارد سایت شد، بخواهد نگاهی به گوشه و کنار سایت شما داشته باشد. منوی خوب به کاربر کمک میکند که اطلاعات مورد نیازش را سریع  و بی دردسر پیدا کند و یا اینکه در صورت نداشتن مشغله ، دنبال مطالب جالب در سایت بگردد. در هر دو صورت از ناوبری شما  استفاده میشود.
در این مقاله به چند نکته مفید برای طراحی منو کاربر پسند و کارامد اشاره می‌کنیم:

  • خلاقیت عالی ست. اما در مورد منو خلاقیت را رها کنید! کاربران دنبال ناوبری در وسط صفحه نیستند، بلکه انتظار دارند آنرا در بالا یا پائین سایت ببینند. پس آنها را سردرگم نکنید.
  • نکته بالا در مورد اسم صفحات نیز صدق میکند. اسمی مانند «درباره ما» و دیگر اسامی شناخته شده، مدتهای مدیدی ست که به همین شکل استفاده میشوند و اکنون دیگر استاندارد هستند. تغییر این اسامی کاربران را سردرگم کرده و باعث میشود آنها نتوانند به درستی آنچه را که میخواهند بیابند. در این مورد بهتر است به عرف ها پایبند باشید.
  • لوگو باید همیشه به صفحه اصلی لینک بدهد. در این صورت کار کاربران برای بازگشت به خانه اول راحت میشود و بازهم این مورد، این یک انتظار همگانی ست که لوگوی سایت به صفحه اصلی لینک بدهد.
  • هرگز کادر جستجو را فراموش نکنید. به یک دلیل، کادر جستجو در همه ی سایت ها ثابت است چون وجودش کمک میکند که کاربران بتوانند مطالب مورد نیاز خود را بیابند.
  • وقتی که نشانگر ماوس روی لینکهای هدایتگر سایت میچرخد، این لینکها باید برجسته شوند. و این روشی است عالی برای اینکه مطمئن شوید که کاربر آنجا که باید کلیک میکند. این راه فوق العاده ای است برای اینکه اطمینان حاصل کنید که کاربر میداند نهایتا کجا کلیک میکند.
  • دنباله منو را بالای صفحه قرار دهید. با این کار به کاربر کمک میکنید که وقتی مقاله ای را باز کرده است یا وقتی که  در قسمت خاصی از سایت قرار دارد، بیاد داشته باشد که با  عبور از چه بخشهایی به اینجا رسیده است.
  • در دنباله هدایتگر به تعداد کافی آیکن قابل کلیک قرار دهید تا کاربر بتواند اگر خواست یک یا دو مرحله به عقب بازگردد.

سازماندهی محتوای سایت تان، حتی برای شمای طراح سایت هم یک هنر اقتصادی محسوب میشود. انتظار اینکه کاربران سایت، خودشان بدانند که به کجای سایت باید مراجعه کنند مضحک و خنده آور است! پیمایش در سایت خود را ساده کنید و کاری کنید که بازدید کننده ها دوباره برگردند.